آخرین خبرها
خانه / اخبار و اطلاع رسانی ها / لغو ویزا ارمنستان و گرجستان و روند لغو ویزا 28 کشور دیگر
لغو ویزا ارمنستان و گرجستان و روند لغو ویزا 28 کشور دیگر

لغو ویزا ارمنستان و گرجستان و روند لغو ویزا 28 کشور دیگر

روند لغو ویزاها به کجا می رسد؟

ایران طی یک سال گذشته با دو کشور ارمنستان و گرجستان رژیم ویزا را لغو کرد تا سفرهای شهروندان ایرانی به این دو کشور و شهروندان این کشورها به ایران تسهیل شود. این درحالی است که رئیس پیشین سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در پایان سال گذشته از تلاش و مذاکره برای لغو روادید با 28کشور جهان خبر داده و اعلام کرده بود که یک کارگروه مرکب از وزارت کشور، وزارت امور خارجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت اطلاعات با ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایجاد شده و روی این موضوع کار می‌کند.

در همین حال وزارت خارجه ایران در موضوع تسهیل روادید اصولی را دنبال می‌کند که مهم‌ترین آن، اراده‌ دو کشور برای اقدام در این راستا است. مسوولان این حوزه معتقدند لغو روادید باید دو طرفه باشد و تسهیلات یک طرفه، کمکی به ارتقای پاسپورت ایرانی نمی‌کند. حالا مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری از مذاکره با چهار کشور دیگر برای تسهیل و لغو دوجانبه‌ ویزا خبر داده است. به گفته علی باقر نعمتی‌زرگران جمهوری آذربایجان، روسیه، هند و چین این چهار کشور هستند.

مذاکره با آذربایجان، روسیه و هند آغاز شده و مذاکرات با چین نیز به‌زودی آغاز خواهد شد.
او در خصوص وضعیت تسهیل ویزا با جمهوری آذربایجان به «ایسنا» گفته است: «طبق توافق‌های صورت‌گرفته، قرار شد آذربایجان در مرحله‌ نخست برای اتباع ایرانی ویزای فرودگاهی صادر کند و در فاز بعدی این ویزا لغو شود.» این درحالی است که هم‌اکنون اتباع آذربایجان می‌توانند بدون ویزا به ایران سفر کنند؛ افرادی که از بیشترین گردشگران کشورمان به‌شمار می‌روند.

 

 

 


درباره‌ tizrakhsh

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*